Co to jest floating ?

Co to jest floating ?

Floating to niedawno stworzona usługa, która jest idealnym dopełnieniem innych terapii. Inaczej nazywana jest Terapią Ograniczonej Stymulacji Środowiskowej i opiera się na terapii R.E.S.T., której zadaniem jest maksymalne zmniejszenie doznań sensorycznych. Do osoby, która poddaje się terapii docierają ograniczone bodźce, takie jak dźwięki, czy światło. Zabieg odbywa się w specjalnej komorze deprywacyjnej. W trakcie trwania terapii pacjent unosi się w mocno słonej wodzie. Dodawana jest do niej sól Epson w ilości około 500 kg. Na uczestnika floatingu nie działa więc siła przyciągania ziemskiego. Ma wrażenie unoszenia się oraz lekkości. Kapsuła wykorzystywana do floatingu posiada funkcje dźwiękoszczelne, przez co dźwięki dochodzące z zewnątrz nie są słyszane przez osobę, która właśnie odbywa swój zabieg. W kapsule ograniczane jest aż 90% bodźców, bo pozwala na pełen relaks oraz odpoczynek dla zmysłów. Jedynymi bodźcami, jakie są zachowane w kapsule to bardzo delikatne oświetlenie LED oraz muzyka relaksacyjna, która wybierana jest przez osobę wykonującą zabieg i go kontrolującą. Osoba poddawana tej terapii ma wrażenie „rozpływania się” w wodzie. Czuje odprężenie oraz relaks. Woda ma temperaturę 35 do 36,6 stopni Celsjusza i jest ona zbliżona do temperatury ciała człowieka, by w trakcie terapii pacjent poczuł się z nią jeszcze mocniej zespolony. Celem terapii jest doprowadzenie do tzw. deprywacji sensorycznej.

Deprywacja sensoryczna a wpływ na organizm człowieka

Pojęcie deprywacji sensorycznej oraz początki floatingu są datowane na rok 1954, kiedy do John C. Lilly – znany neurolog oraz psychoanalityk zbudował pierwszą kabinę służącą do floatingu. Metoda floatingu według Lillie'go miała za zadanie odciąć jak najwięcej bodźców, które docierają do naszego układu nerwowego w celu rozluźnienia. Odkrył bowiem, że dźwięk, światło oraz siła grawitacji obciążają nasz układ nerwowy aż o 90%. Celem floatingu jest więc „wyłączenie” na określony czas zmysłów, co wpływa kojąco na nasz umysł oraz ciało. Ma on za zadanie również doprowadzić nasz organizm do stanu, w którym zostaną zmniejszone ilości hormonów takich jak adrenalina, czy kortyzol, który nazywany jest również hormonem stresu. Mózg zostaje przestawiony ze stanu beta na stan rozluźnienia, czyli stan alpha. Aby metoda ta była skuteczna, należy jednak korzystać z niej regularnie. Zalecane są minimum 2 lub 3 sesje w ciągu miesiąca.

Floating wpływa wybitnie rozluźniająco na nasze ciało. Przede wszystkim produkujemy znacznie więcej endorfiny, czyli hormonu szczęścia, zmniejsza się za to negatywnie na nas wpływający kortyzol, czyli hormon stresu. Organizm pozbywa się nagromadzonych toksyn, dzięki zastosowanej soli Epson. Wpływa ona również regenerująco na skórę, przyspiesza gojenie się ran, skutecznie ją wygładza i lekko ujędrnia. Głównym celem floatingu jest jednak pełne wyciszenie umysłu. Pomaga w tym zmniejszenie do minimum bodźców zewnętrznych, takich jak dźwięki, czy światło. Dodatkowo regularne uczestniczenie w sesjach floatingu pomaga nam w koncentracji oraz sprawia, że na co dzień łatwiej nam jest wrócić do stanu rozluźnienia, jaki pamiętamy z zabiegu floatingu. Uczestnicząc w sesjach floatingu łatwiej nam jest zsynchronizować obie półkule mózgu, co wpływa na szybsze kojarzenie i myślenie. Dodatkowo taka kąpiel wpływa rozluźniająco na mięśnie, które na czas przebywania w komorze do floatingu nie muszą pracować. Odczuwamy pełne rozluźnienie, co jest bardzo pozytywne, zwłaszcza u osób, które na co dzień pracują fizycznie i cierpią z powodu zbyt mocnego napięcia mięśni, zwłaszcza w okolicy lędźwiowej. Floating mocno regenerująco wpływa na układ nerwowy, ale również pozytywnie oddziałuje na układ krążenia, poprawiając ukrwienie mięśni oraz skóry. Wzmacnia również układ odpornościowy, ponieważ długie, rozluźniające sesje dodają nam energii, również po to, by zwalczać groźne dla naszego organizmu drobnoustroje. Dzięki zastosowanej podczas kąpieli soli Epson, w naszym ciele zostaje uzupełniony poziom magnezu, co również wpływa na zminimalizowanie niekontrolowanych tzw. kurczów mięśni, spowodowanych niedoborami elektrolitów. Floating jest więc polecany osobom, które dużo trenują, głównie siłowo i są narażone na przeciążenie mięśni.

Dla kogo przeznaczony jest floating?

Floating jest odpowiedni dla osób, które czują się przemęczone wieloma bodźcami, które spotykają na co dzień. Łączy się go z terapią związaną z leczeniem nerwic, depresji, tików nerwowych, problemów z zasypianiem, pomaga w walce z nałogami. Jest również polecany kobietom w ciąży, które mają problemy z obrzękami, zwłaszcza kończyn dolnych, a także bólami w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Przed zastosowaniem terapii warto jednak zasięgnąć porady ginekologa, który prowadzi naszą ciążę.

Dodatkowe nasze usługi

Psychiatra Warszawa

Oferujemy spotkanie z lekarzem psychiatrą dla osób, które zmagają się z fobią, depresją, nerwicą, czy zaburzeniami neurologicznymi o podłożu psychologicznym. Po dokładnym wywiadzie oraz diagnozie lekarz psychiatra dobiera leki wpływające wyciszająco na nasz układ nerwowy oraz zaleca terapię uzupełniającą. Wskazujemy dodatkowe drogi do wyeliminowania problemów natury psychicznej, takich jak fobie, czy tiki nerwowe. Lekarz psychiatra pomaga również w podjęciu psychoterapii, która uzupełnia leczenie farmakologiczne.

Czytaj dalej

Konsultacja psychologiczna

W dobie nowych technologii staramy się pomóc naszym pacjentom w terapii, zarówno nerwic, jak i lęków. Poradnia psychologiczna online pozwala na dyskretny i przede wszystkim komfortowy sposób na prowadzenie rozmów z psychologiem w zaciszu własnego domu. To idealne rozwiązanie dla osób z fobią społeczną oraz takich, które ze względu na swój stan zdrowia albo brak czasu nie mogą pojawić się osobiście w gabinecie psychologicznym. Psychoterapia online prowadzona jest na takich samych zasadach do terapia wykonywana w gabinecie psychologa. 

Czytaj dalej

Terapia Nerwic

Nerwice są obecnie bardzo często spotykanym zaburzeniem. Nasi psychoterapeuci pomagają osobom chorym na nerwicę zmniejszyć objawy lęków, szukają przyczynę pojawienia się natręctw oraz poprawiają samoświadomość u chorego jakie są przyczyny jego stanu psychicznego. Stosujemy metody, które psychoterapeuci wykorzystują na nurcie poznawczo-behawioralnym. Pacjent zostaje poinformowany o różnych technikach relaksacyjnych, które pozwalają na zmniejszenie napięcia nerwowego podczas kolejnego ataku paniki.

Czytaj dalej

Konsultacje Neuropsychologiczne

Prowadzimy bardzo szczegółowe konsultacje neuropsychologiczne, które obejmują zarówno psychologię kliniczną, jak i neurologię. Zajmujemy się pacjentami, którzy mają problemy neurologiczne po urazach głowy, przy zaburzeniach krążenia, czy też guzach mózgu. Zwalczamy takie problemy jak choroby układu nerwowego, zmniejszona reakcja na bodźce, demencja, problemy z porozumiewaniem się. Prowadzimy holistyczny oraz indywidualny program rehabilitacji.

Czytaj dalej

Terapia Uzależnień

Terapia uzależnień skierowana jest głównie do osób, które nie potrafią samodzielnie pomóc sobie z uzależnieniem m.in. od alkoholu, seksu, zakupów, czy internetu. Terapia pozwala na znalezienie przyczyny uzależnienia. Polega również na wsparciu nie tylko uzależnionego, ale przede wszystkim jego bliskich. Podczas terapii używane są techniki relaksacyjne, które chory może później zastosować w warunkach domowych. Również pomocą objęta rodzina, która zostaje również poinformowana jak może poradzić sobie z napadami złości uzależnionego bliskiego i jak może wyzbyć się współuzależnienia.

Czytaj dalej

Diagnoza Psychologiczna Dziecka

Nasi psychologowie dziecięcy pomagają w profesjonalnej diagnozie psychologicznej dzieci. Prowadzimy diagnozy: gotowości do pójścia do szkoły, dysleksji i dysgrafii, zaburzeń rozwoju i mowy, funkcjonalną oraz integracji sensorycznej. Podczas każdej z diagnoz psycholog sprawdza m.in. odbiór bodźców przez dziecko, wypełnia testy psychologiczne mające na celu ocenę rozwoju dziecka, rozmawia z dzieckiem na ważne dla niego tematy, prowadzi ćwiczenia, które mają na celu wykluczenie albo potwierdzenie dysleksji albo dysgrafii. Prowadzimy również diagnostykę dziecka pod kątem radzenia sobie w żuciu codziennym po traumatycznych przeżyciach, takich jak rozwód rodziców.

Czytaj dalej

Terapia Małżeńska I Par

Psychologowie prowadzą również spotkania dla par w celu pomocy w rozwiązaniu wspólnych problemów. Psycholog pomaga w rozwiązaniu takich problemów, jak brak poczucia zaufania, problemy z komunikacją swoich potrzeb, uzależnienie jednej ze stron, uczucie zazdrości i chęć ciągłej kontroli, wpływa osób trzecich w związek, konflikty. Podczas terapii psycholog rozmawia z obiema stronami, by ustalić dwie wersje wydarzeń, a później konfrontuje oba punkty widzenia. To pozwala na znalezienie kompromisu i porozumienia.

Czytaj dalej

Terapia EMDR

Terapia EMDR polega na stopniowym leczeniu traumatycznych doświadczeń, które blokują nas w codziennych czynnościach. Terapia ma na celu przeanalizowanie źródła traumy, pokazanie osobie po traumie, jak może funkcjonować bez poczucia winy, stresu, czy bezsilności. Stopniowo odbudowywane jest poczucie własnej wartości oraz bezpieczeństwo. Terapeuta wraz z pacjentem rozmawia o traumie jako o zdarzeniu z przeszłości, które nie może mieć dalszego wpływu na emocje w przyszłości i na decyzje jakie podejmie pacjent. Również poprzez niwelowanie lęków przez techniki relaksacyjne zmniejsza się poczucie bezsilności oraz stres.

Czytaj dalej

Psychiatra online

W dobie nowych technologii staramy się pomóc naszym pacjentom w terapii, zarówno nerwic, jak i lęków. Poradnia psychologiczna online pozwala na dyskretny i przede wszystkim komfortowy sposób na prowadzenie rozmów z psychologiem w zaciszu własnego domu. To idealne rozwiązanie dla osób z fobią społeczną oraz takich, które ze względu na swój stan zdrowia albo brak czasu nie mogą pojawić się osobiście w gabinecie psychologicznym. Psychoterapia online prowadzona jest na takich samych zasadach do terapia wykonywana w gabinecie psychologa. Podczas rozmowy online możemy zapewnić również konsultację z psychiatrą.

Czytaj dalej